Par RÄ«gu
RÄ«gas pilsÄ“tas vÄ“sture mÄ“rÄma vairÄk nekÄ astoņos gadu simtos, tÄ ir pÄrpilna ar dramatiskiem notikumiem un saglabÄta gan neskaitÄmos rakstu sÄ“jumos, gan pieminekļos, teikÄs, dziesmÄs, atmiņÄs un nostÄstos. ArheoloÄ£iskie atradumi RÄ«gas teritorijÄ liecina, ka apdzÄ«vota vieta te pastÄvÄ“jusi jau 12. gadsimtÄ. RÄ«dziņas upei ietekot DaugavÄ, tagadÄ“jÄ Alberta laukuma rajonÄ bija izveidojies paplašinÄjums, tÄ sauktais RÄ«gas ezers. TÄ bija Ä“rta vieta ostai, tÄpÄ“c tÄs apkÄrtnÄ“ izveidojÄs vietÄ“jo cilšu – kuršu un lÄ«biešu - apmetnes. 12. gs.beigÄs, vÄcu tirgotÄjiem cenšoties paplašinÄt un nostiprinÄt savu darbÄ«bas areÄlu Baltijas jÅ«ras austrumkrastÄ, te ieradÄs arÄ« krustneši. Viņu pirmais vadonis bÄ«skaps Bertolds 1198. gadÄ krita kaujÄ pie RÄ«gas SenÄ kalna. Hronistam IndriÄ·im to pierakstot, pirmo reizi rakstÄ«tos avotos parÄdÄ«jÄs vÄrds “RÄ«ga”. RÄ«gas vÄ“sture
LÄ«dz pat 16.gs. beigÄm nebeidzÄs domstarpÄ«bas par pÄrvaldes tiesÄ«bÄm pašu rÄ«dzinieku – bÄ«skapa, ZobenbrÄļu (vÄ“lÄk Livonijas) ordeņa un RÄ«gas namnieku – vidÅ«, kas ik pa brÄ«dim pÄrauga bruņotÄs sadursmÄ“s. Livonijas kara (1558-1583) rezultÄtÄ, izjÅ«kot Livonijas valstiņai, 1581.gadÄ RÄ«ga nonÄca Polijas pakļautÄ«bÄ. VÄ“lÄk, Polijai karojot ar Zviedriju (1600-1629), RÄ«ga pÄ“c sÄ«vas pretošanÄs 1621. gadÄ nonÄca zviedru varÄ un kļuva par tiem piederošÄs Baltijas daļas administratÄ«vo centru. 18. gs. sÄkÄs ar Ziemeļu karu (1700-1721), kurÄ Krievija un Zviedrija cÄ«nÄ«jÄs par kundzÄ«bu Baltijas jÅ«rÄ. TÄ rezultÄtÄ 1710. gadÄ pÄ“c ilgstoša aplenkuma un mÄ“ra epidÄ“mijas RÄ«ga nonÄca Krievijas varÄ. 18. gs. otrajÄ pusÄ“ RÄ«gÄ strauji attÄ«stÄ«jÄs rÅ«pniecÄ«ba, vÄcu Ä£ildes zaudÄ“ja monopla stÄvokli ražošanÄ un tirdzniecÄ«bÄ. 19.gs. RÄ«ga kļuva par vienu no galvenajÄm Krievijas impÄ“rijas ostas pilsÄ“tÄm un nozÄ«mÄ«gu dzelzceļa transporta mezglu. RÄ«gas teritorija 19.gs.otrajÄ pusÄ“ un 20.gs.sÄkumÄ palielinÄjÄs 10 reizes, un iedzÄ«votÄju skaits 1913. gadÄ bija 80 reizes lielÄks nekÄ 18. gs. sÄkumÄ. RÄ«ga bija otrÄ lielÄkÄ Krievijas rietumdaļas pilsÄ“ta pÄ“c SanktpÄ“terburgas. LÅ«zuma punkts RÄ«gas attÄ«stÄ«bÄ bija 1915.-1917.gads, kad, sÄkoties pirmajam pasaules karam, RÄ«ga kļuva par piefrontes pilsÄ“tu. No RÄ«gas uz Krievijas vidieni lÄ«dz ar rÅ«pniecÄ«bas uzņēmumiem tika evakuÄ“ti apmÄ“ram 200 000 strÄdnieku un viņu Ä£imenes locekļi. PirmÄ pasaules kara beigu posmÄ radÄs iespÄ“ja izveidot neatkarÄ«gu Latvijas Republiku, kuru sarežģītÄ politiskÄ situÄcijÄ proklamÄ“ja RÄ«gÄ 1918. gada 18. novembrÄ«. SÄkÄs Latvijas atbrÄ«vošanas karš, kura laikÄ RÄ«ga smagi cieta, 1918.-1919. gadÄ pÄrdzÄ«vojot trÄ«s dažÄdu politisku režīmu nomaiņu. PÄ“c 1920. gada augusta izpostÄ«tÄ RÄ«ga kļuva par tikpat izpostÄ«tÄs Latvijas Republikas galvaspilsÄ“tu. 20. gs. 20-30 gados RÄ«ga attÄ«stÄ«jÄs kÄ tirdzniecÄ«bas, vieglÄs un pÄrtikas rÅ«pniecÄ«bas, kÄ arÄ« kultÅ«ras un izglÄ«tÄ«bas centrs.
Atjaunojot Latvijas suverenitÄti, RÄ«ga kļuva par Atmodas kustÄ«bas centru. 1991. gada janvÄrÄ« Latvijas iedzÄ«votÄji pulcÄ“jÄs uz barikÄdÄ“m RÄ«gÄ, lai stÄtos pretim iespÄ“jamam PSRS miltÄro vienÄ«bu uzbrukumam. RÄ«gas vairÄk nekÄ 800 gadu ilgÄ vÄ“sture apliecina, ka RÄ«gai ir liela pieredze, kÄ bÅ«t lepnai un bagÄtai un kÄ pacelties pÄ“c kara, bada un posta. Un bÅ«t atkal lepnai.